Smary narciarskie to w większości parafiny do nart. Ich generalną cechą jest temperatura topnienia którą otrzymujemy w wyniku odpowiednio przeprowadzonych procesów rafinacji. Uzyskane w ten sposób smary narciarskie klasyfikuje się na odpowiednie temperatury topnienia dodatkowo oznaczając je barwnikami (smary hydrokarbonowe). Smary narciarskie w postaci past czy płynów to nic innego jak smary hydrokarbonowe zmieszane z rozpuszczalnikami organicznymi. Stosuje się je w smarowaniu nart na zimno.

Aby zwiększyć właściwości hydrofobowe parafin producenci wykorzystują do tego fluor, molibden, carbon oraz grafit jako domieszkę. Smary narciarskie niskofluorowe oraz średniofluorowe zawierają do 10% domieszki fluoru. Stosowane głównie jako smar bazowy. Smary wysokofluorowe zawierają ok. 30% domieszki fluoru i stosowane są głównie dla potrzeb treningowych.

Rodzaje smarów narciarskich

  • smary na gorąco – często stosuje się nazwę woski do nart. Aplikuje się je metodą na gorąco rozsmarowując i wprasowując w ślizg za pomocą specjalnego żelazka. To polecana metoda smarowania. Smar dłużej zachowuje swoje właściwości jednak przygotowanie nart zajmuje więcej czasu i wymaga odpowiedniego sprzętu.
  • smary na zimno – są to parafiny w postaci sprayów, past oraz płynów do nałożenia których nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu. Aplikuje się je metodą na zimo zatem czynność smarowania można wykonać wszędzie w każdych warunkach.
  • smary racing finish – zawierają 100% domieszkę fluoru. Stosowane przede wszystkim przez zawodników do zawodów gdzie liczy się każdy ułamek sekundy jako tzw. odjazd. Oznacza to, że nadają nartom przyspieszenie na starcie jakiego nie można uzyskać przy pomocy żadnego innego smaru. Aplikuje się je metoda na zimno lub na gorąco jako ostatnią warstwę.
Smary narciarskie

Czy smarować narty?

Kto smaruje ten jedzie. Tą prostą zasadą należy się kierować. Narty nieposmarowane po prostu nie jadą. Najbardziej efektywną metodą jest smarowanie na gorąco za pomocą żelazka. Tak wykonane smarowanie wystarcza na kilka dni jazy w przeciwieństwie do smarowania na zimno które jest mniej efektywne. Taką usługę najlepiej wykonać w profesjonalnym serwisie narciarskim gdzie serwismeni dostosują odpowiedni smar do warunków atmosferycznych w jakich przyjdzie nam jeździć. Serwis-nart.pl wykonuje taką usługę mobilnie. Nie ważne z jakiej części Polski jesteś kurier odbierze twoje narty i odwiezie wyserwisowane po kilku dniach. Serwis wykorzystuje tylko produkty renomowanych marek.


Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *