Konserwacja nart po sezonie to bardzo istotna czynność. Powinni o niej pamiętać przede wszystkim narciarze posiadający swój własny sprzęt. U jednych sezon się kończy u innych nie… Konserwacja nart po sezonie ochroni nasze narty przed oddziaływaniem na nie wielu czynników a przede wszystkim utlenienia zoli czyli ślizgu. Zatem zanim spakujemy swój sprzęt do pokrowca i odstawiamy na długie miesiące wykonajmy kilka prostych zabiegów które przedłużą żywotność naszych desek.

Wykonaj kilka prostych czynności

  • Czyszczenie nart – Zacznij od wyczyszczenia nart z tzw. zimowego brudu który pokrywa ich powierzchnię. Podczas tego etapu świetnie sprawdzi się wiadro z wodą i płynem do naczyń oraz zwykła szmatka. Wyczyść swój sprzęt dokładnie.
  • Czyszczenie ślizgów – Po wyschnięciu zajmujemy się tym co najważniejsze czyli ślizgiem. W celu dokładnego jego oczyszczenia należy użyć nylonowej szczotki z twardym włosiem lub specjalnie do tego przeznaczonych zmywaczy smarów. Dla lepszego efektu można wykończeniowe obie czynności.
  • Poluzowanie wiązań – aby przedłużyć żywotność naszych wiązań należy po zakończonym sezonie poluzować sprężyny czyli zmniejszyć siłę wypięcia do 0. Ta czynność wykonujemy z przodu oraz tyłu wiązania. W kolejnym etapie spryskujemy nasze wiązania specjalnym sprayem z dodatkiem silikonu aby je zabezpieczyć. Pamiętajmy aby wcześniej zapisać ustawienia wiązań aby móc ustawić je tak samo w kolejnym sezonie.

Konserwacja ślizgów smarem

Zalanie ślizgów smarem możemy zrobić na dwa sposoby:

  • Smarowanie nart na zimno – jest to prostsza ale jednocześnie mniej polecana metoda. Niemniej jednak jeżeli nie mamy warunków do wykonania tej czynności w inny sposób pamiętajmy, że każde posmarowanie jest lepsze niż żadne… Producenci smarów narciarskich proponują odpowiednie smary w sprayach, którymi należy dokładnie pokryć całą powierzchnię ślizgu.
  • Smarowanie nart na gorąco – Jest to bardziej polecana metoda ale aby ją wykonać niezbędne jest posiadanie specjalnego żelazka oraz odpowiednich smarów (najlepiej średnie lub miękkie). Należy rozprowadzić smar po ślizgu (gruba warstwa) i wprasować go w ślizg. Tak zasmarowane narty należy pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Konserwacja nart po sezonie

Zabezpieczenie krawędzi

Wiele osób zapomina o tym szczególe który również jest bardzo istotny. Niezabezpieczone krawędzie mogą ulec korozji. Można je wykonać na dwa sposoby. Podczas zalewania ślizgów smarem na gorąco dodatkowo można rozprowadzić smar po krawędziach, które w ten sposób zostaną zabezpieczone. Bardziej polecanym sposobem jest zwyczajne posmarowanie krawędzi wazeliną.

Tak zabezpieczone narty możemy odstawić w chłodne i ciemne miejsce.


W warunkach domowych wykonanie tych czynności zawsze jest trudniejsze. Aby usprawnić swoją pracę można zaopatrzyć się w imadła narciarskie które ułatwiają wszelkie prace związane z nartami. Polecanym sposobem jest również powiedzenie swojego sprzętu specjalistom. Serwismeni z Serwis-Nart.pl znają się na tym dokładnie i wykonują taką usługę.


Sprawdź również: