Bootfitting

Bootfitting co to takiego? Jest to dopasowanie butów narciarskich do stopy ridera. Długie godziny spędzone na stoku często przynoszą dyskomfort dla naszych stóp. Tak naprawdę kto by go nie odczuwał wsadzając swoje stopu do plastikowych twardych butów 🙂 ale znaleziono na to sposób a jest nim właśnie bootfitting czyli dopasowanie buta narciarskiego do budowy stopy.

Decydując się na taki proces powinniśmy na początku dopasować i wymienić wkładkę. Jest to bardzo ważne gdyż w wielu przypadkach to już połowa sukcesu. Dobrej jakości wkładka dopasowuje się do krzywizny naszej stopy co prowadzi do redukcji dyskomfortu. 

Kolejnym etapem jest wygrzewanie buta w specjalnym piecu w odpowiedniej temperaturze i założenie go na stopy. Klamry butów należy dopiąć i czekać aż buty zaczną stygnąć. W czasie stygnięcia powinniśmy poruszać się w butach aby dopasowanie było jak najlepsze. Taki proces powoduje, że nasze buty są perfekcyjnie dopasowane do kształtu naszych stóp, a co za tym idzie jazda na nartach staje się dużo bardziej efektywna. Niestety nie każdy but nadaje się do wygrzania, muszą mieć ku temu przeznaczenie.
Klient który chce wykonać taką usługę musi zarezerwować sobie trochę czasu oraz przygotować skarpety narciarskie.

Inną metodą jest tzw. odbarczanie skorup butów w punktach które wywołują na naszych stopach największy dyskomfort. Polega ona na wygrzaniu oraz wypchnięciu tych punktów do zewnątrz. Zabieg ten wykonuje się na samych skorupach i jest on niezwykle skuteczny. Stosuje się go przede wszystkim w butach z grupy Race które wyróżniają się zmniejszoną szerokością i zwiększoną twardością.