Serwis nart w trakcie sezonu – na co należy zwrócić uwagę.

Drodzy użytkownicy nart i miłośnicy zimowego szaleństwa nie zapominajmy o tym, by w trakcie sezonu przeprowadzić serwis nart. Zakładamy że przed sezonem Wasz sprzęt trafił w ręce serwismenów i jest przygotowany do jazdy. Warto po każdorazowym użytkowaniu sprawdzić ogólny stan naszego sprzętu . Jeśli nic nie dzieje się niepokojącego i stan naszych nart nie wzbudza wątpliwości co do użytkowania po 3-5 dniach intensywnej jazdy udajemy się do serwisu w celu przesmarowania ślizgów nadając im właściwości poślizgowe , a także wspomagamy właściwości ochronne ślizgów .Smarowanie ślizgów należy traktować obligatoryjnie. Pamiętając o tym, nasz sprzęt „odda” nam to w jakości zjazdów po zaśnieżonych stokach oraz zachowania trwałości i właściwości ślizgu.

Co się dzieje gdy nie smarujemy ślizgów?

Ślizgi nart niesmarowanych systematycznie utleniają się przez co szybciej starzeją się i wysuszają , co za tym idzie tracą swoje właściwości ślizgowe. Takich nart niestety nie da się skutecznie zregenerować. Próby smarowania takich nart są niestety całkowicie bezskuteczne. Takie narty nie nadają się do jazdy. Rekomendujemy smarowanie nart także po sezonie , jest to forma zabezpieczenia ślizgów w długim okresie oczekiwania przed następna zimą.

Serwis nart – ostrzenie krawędzi.

Jeśli już opisaliśmy sprawę ślizgu nie można zapomnieć o krawędziach. Nie będziemy się rozpisywać o kątach, bo to kwestia złożona począwszy od charakterystyki rodzaju tras , a umiejętności i osobistych preferencji a także oczekiwań. Istotą krawędzi jest ich ostrość. Gdy czujemy, że krawędź jest już „tępa”nie zwlekajmy serwisem do końca sezonu. Nie ma nic gorszego niż brak przygotowania nart do sezonu. Jazda na nartach ma być przyjemnością i stanowić formą relaksu. Odpowiednio naostrzona krawędź i nasmarowany ślizg to jeden z gwarantów udanych zjazdów. Reasumując warto pamiętać o tym że serwis nart wymagany jest nie tylko raz do roku.

Sprawdź również:

  • jak zamówić serwis nart