Ustawienie siły wypięcia wiązań narciarskich wykonujemy w profesjonalnym serwisie. Wiązania narciarskie pozwalają narciarzowi kontrolować swoje narty. Muszą więc być precyzyjne i niezawodne, aby narciarz mógł pewnie jeździć na nartach i czerpać z tego maksimum przyjemności.

Oczywiście pełnią również funkcję ograniczania ryzyka obrażeń w przypadku upadku, a to jest szczególnie ważna rola: są projektowane i certyfikowane zgodnie z obowiązującymi normami ISO. Dlatego ważne jest, aby zapewnić kompatybilność między wiązaniami i butami narciarskimi, dla których istnieją różne standardy. Wreszcie, o czym często się zapomina, wiązania ułatwiają noszenie nart, gdy łączy się je ze ski-stoperami (hamulcami).

Skala wypięcia DIN

Termin DIN oznacza Deutsches Institut für Normung (Niemiecki Instytut Normalizacyjny). Jest to standardowa skala branżowa dla ustawień siły wypinania wiązań narciarskich. Dokładniej jest to regulacja napięcia przedniej i tylnej części wiązań określająca, jak łatwo but zostanie uwolniony z wiązania. Wskaźniki na górze czubka i pięty są wizualnymi wskaźnikami tego ustawienia. Wiązanie regulujemy za pomocą śrub z przodu i z tyłu wiązania. Prawidłowe ustawienie DIN powinno być na tyle wysokie, aby narty nie wypinały się, gdy tego nie chcesz, ale na tyle niskie, aby wypinały się, zanim narazisz się na kontuzje nóg.

Ustawienie siły wypięcia DIN

Siłę wypięcia ustawiamy z uwzględnieniem wagi , wzrostu, typu narciarza, wieku i długości skorupy buta. Większość osób polega na specjalnie przygotowanych pod tą czynność kalkulatorów oraz tabel. Najnowocześniejsze serwisy narciarskie stosują do tego elektroniczne maszyny które wykonują bardzo dokładne i precyzyjne pomiary. Profesjonalny serwis narciarski serwis-nart.pl wykorzystuje do tego celu maszynę Wintersteiger Safetronic, która po wykonaniu pomiarów dodatkowo wykona wydruk na papierze. Ważne jest aby wiązanie ustawić prawidłowo. Źle ustawione wiązania mogą doprowadzić do poważnej kontuzji stawów kolanowych. Dlatego rekomendujemy elektroniczne pomiary które są niezwykle precyzyjne. W naszym serwisie wykonujemy takie pomiary w promocyjnych cenach.

Ustawienie siły wypięcia wiązań narciarskich

Schemat wypięcia buta narciarskiego

Wiązanie narciarskie uwalnia but narciarski na 2 różne sposoby. Przód wiązania pozwala na odpięcie buta na boki, jeżeli występuje duża siła skręcająca. Ustawimy to za pomocą śruby z przodu wiązania. Na nim również będzie widoczna skala ustawienia.
Tył wiązania uwolni but narciarski do góry, jeśli na but działają duże siły nacisku od przodu. Napięcie dla tego ustawienia jest wyświetlane i ustawiane z tyłu wiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *